Pro čištění jak čalouněných, tak i dřevěných částí nábytku se nesmí používat chemické rozpouštědla a ředidla (trichloretylen, aceton, benzin, líh apod.), písky a abrasiva ani prací prášky. Nábytek nesmí přicházet do trvalého opakovacího přímého styku s vodou nebo být umístěn do vlhkého prostředí, dané doporučení se netýká čištění určité plochy výrobku. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám (změna barevného odstínu lakovaných částí, látek), rovněž není dobré výrobek vystavovat dlouhodobému působení sálavého tepla (vzdálenost mezi nábytkem a zdrojem tepla musí být minimálně 30 cm) nebo jej umisťovat v prašném prostředí. Všechny kovové a plastové díly lze čistit jen vodou se saponáty, které neobsahují žádné živočišné složky, aniontově povrchově aktivní látky s koncentrací víc než 5-10 %, neiontově povrchově aktivní látky s koncentrací víc než 3,5 %.

K oživení plastů lze použít i renovační spray, určený pro přístrojové desky interiérů automobilů.

Nesmí být použity prostředky obsahující abraziva (brusné a leštící pasty, prášky a jiné látky schopné poškrábat plochu nábytku), jiné agresivní chemikálie na bázi rozpouštědel (mohou povrch naleptat a způsobit jeho zmatnění), čisticí prostředky na bázi alkoholu a také leštěnky.

Návod k ošetřování povrchu čalouněného nábytku – kůže

U čalouněného kůží nábytku by měly být aplikovány předcházející pravidla s výjimkou následujících doporučení. Drobné nečistoty z hladké kůže mohou být odstraněny pomocí mýdlové pěny a hadříku. Aby nevznikly nevzhledné mapy nebo useň neztvrdla, kožené výrobky se nesmí močit. V případě potřísnění, kůže se nesmí utírat vodou, jen vysavat houbou. Určitě není doporučeno používat běžné saponáty, které by mohly kůži odmastit a narušit. Hrubší nečistoty se odstraňují speciálními přípravky, které jsou ke kůži šetrné. Velké nečistoty nebo čištění hrubé kůže či kůže s chlupem musejí být vyšetřeny professionally.

Návod k ošetřování povrchu lakovaného nábytku

U nábytku, jehož povrch je lakovaný, by měly být aplikovány předcházející pravidla s výjimkou následujících doporučení. Vnitřní plochy mohou být opatřeny lakovanou folií. To zaručuje odolnost proti působení vody po potřísnění, pokud je bezprostředně plocha nábytku osušena. K odstranění prachu a lehkého znečistění nábytku použijte hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna (např. bavlněného, lněného, nebo z jelenice) navlhčeného velmi slabě vodou s několika kapkami čirého saponátu na nádobí na vlhkost odpovídající vlhkosti lidské ruky. Ošetřovanou plochu nábytku lehce, nikoliv však až do mokra otřete a okamžitě poté vytřete nábytek do sucha suchým hadříkem. Při vytírání matných ploch nepoužívejte silný tlak na hadřík, jinak by mohlo dojít k nevratnému vyleštění ploch nábytku.

Při silnějším znečištění lze použít větší množství saponátu, nikoliv však koncentrovaného. Nábytek musí být ošetřován bez použití tlaku a následně očištěn hadříkem s čistou vodou. Ta musí být okamžitě setřena suchým hadříkem. U dokončení nábytku na otevřené póry je třeba zejména odstranit vlhkost z pórů, vytřením suchým hadříkem tahy ve směru pórů.

Při použití ostatních komerčních prostředků na čištění nábytku je nutno dodržovat návod výrobce. Není doporučeno jakékoliv použití daných prostředků. V případě jejich použití společnost nábytků a látek použitých k čalounění nenesou žádné garance a neručí za tento výrobek. V žádném případě nesmí být použity pro ošetření bílých, nebo světlých ploch barevné čističe nebo politury a jiné přípravky obsahující olej. Použití olejových politur, oživovacích olejů a jiných přípravků obsahujících oleje nedoporučujeme ani na nábytek lakovaný matným lakem, neboť dojde k jeho nerovnoměrnému vyleštění.

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení. Novinky v technologiích a ze všech oblastí gastra a staveb.

    Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *